„Poprawki” od Kubricka

Legendy projektowania graficznego Saul Bass, autora niezliczonych plakatów filmowych i projektów logo takich marek jak AT&T czy Konica Minolta, nikomu raczej nie muszę przedstawiać. Podobnie jak Stanleya Kubricka, reżysera, autora doskonałych filmów i perfekcjonisty, który dbał o każdy aspekt związany ze swoimi dziełami, od wstępnych szkiców po listę kin, w których odbędą się seanse. A teraz wyobraźcie sobie, że tych dwoje podjęło współpracę…

Na jednej z wystaw poświęconych Kubrickowi, pokazano dowody na współpracę powyższej dwójki nad plakatem do filmu Lśnienie. Zawiera ona m.in. wczesne projekty Bassa, które jednocześnie są tymi przez Kubricka odrzuconymi oraz listy.

O tym, że poczciwy Stanley w roli klienta, nie różnił się zbytnio od tych z którymi borykamy się na co dzień, mogą świadczyć odręczne notatki reżysera, które zawierają odrzucone projekty. „Tytuł (logotyp) za mały”,  „zbyt duży nacisk na labirynt”, „wygląda jak film science-fiction”). Na poniższych zdjęciach możecie również zapoznać się z listami Bassa i Kubricka na temat projektów. Wiadomo, że koncepcje wielu plakatów zostały przez Kubricka odrzucone, zanim zostały całkowicie ukończone a sam Kubrick miał podobno zmusić/skłonić Bassa do stworzenia co najmniej 300 wersji, aż w końcu padło na wersję, którą znamy obecnie (widoczną na samym dole).