Identyfikacja wizualna wiedeńskiego salonu Apple

Na sobotę 24 lutego 2018 zaplanowane jest oficjalne otwarcie pierwszego salonu firmowego Apple w Austrii, ulokowanego w Wiedniu przy Kärntner Straße. Jeden z czytelników witryny MyApple.pl podesłał im kilka zdjęć tego, jak prezentuje się on od zewnątrz. Co ciekawe, zaskakuje identyfikacja wizualna salonu. To monochromatyczne powtarzające się wzory i paterny wpisane w różne kształty, w tym logo Apple. Wpisuje się to doskonale w styl kamienicy a przy okazji stanowi indywidualną wartość. Podoba mi się kiedy zasady identyfikacji wizualnej idą na pewne ustępstwa, gdy zachodzi potrzeba zachowania pewnego istniejącego już porządku.

 

 

Odnoszę także wrażenie, że Apple szykuje się powoli do zmiany stylistyki swojej identyfikacji wizualnej. Nie logo, bo to jest doskonałe, ale wszystkiego innego co go otacza. Pierwsza taka myśl nasunęła mi się gdy zobaczyłem pudełko nowego głośnika HomePod. To chyba po raz pierwszy, gdy zamiast fotografii pudełko zdobi jednokolorowa grafika wektorowa. Czy to znaczy, że po stylistyce Water Drop i Flat Designie przyszła pora na jednokolorowy wektor?

 

Wektorowa grafika na opakowaniu głośnika HomePod. Źródło: macrumors.com

 

Parę rzeczy na to wskazuje. Po pierwsze, to pozwoliłoby na utrzymanie stylistyki minimalizmu, z którego marka słynie, a po drugie wpisuje się w trend eko dizajnu. Przeróżni mądrale zdążyli już policzyć o ile więcej zużywa się tuszu i farb na produkcję fotorealistycznych opakowań i bęc, otrzymujemy racjonalny dowód który determinuje nam kierunek zmian. Apple dlatego jest takie potężne, bo ma najlepszy na świecie marketing i PR. Taka decyzja wpisuje się zaś w PR-owy trend zwany Being good. Co to takiego?

 

Jeden z trendów wpisujących się w szerszy nurt określany jako Brands with purpose. Marki biorą odpowiedzialność za to, co robią, starają się być dobre – dla społeczeństwa, środowiska etc.

 

BTW: Powyżej fragment z wpisu Pani Hatalskiej na temat Trendów 2018.

A co Wy myślicie na ten temat? Podoba Wam się nowy salon? A może nie mam racji? Wielce prawdopodobne wydaje się być także to, że to tylko tymczasowe naklejki na szybach, które strzegą przed premierą wnętrza sklepu. Może być i tak, mimo wszystko opakowanie HomePoda zastanawia. Zapraszam do dyskusji.